Rozdiely vo výžive. Prečo kŕmiť psy krmivom zodpovedajúcemu veku?

Správna výživa psov by mala zodpovedať veku, zdraviu, životnému štýlu a dokonca aj plemenu. Najdôležitejším kritériom je však vek. Šteňatá majú rozdielne nároky na výživu oproti dospelým a starším psom. Zistite, aké sú rozdiely vo výžive štvornohých maznáčikov v závislosti od fázy života. Stojí za to upraviť stravu v správnom čase.Výživa psov – čo stojí za to vedieť?
Najväčším problémom pri kŕmení domácich zvierat je neznalosť, že krmivo musí byť prispôsobené predovšetkým veku zvieraťa. Prečo? Psy potrebujú rovnaké živiny v rôznych fázach života, ale v rôznych pomeroch. Týmto rozdielom sa budeme venovať neskôr.
Tým, že budete dospelého psa kŕmiť šteňacím kŕmením, môžete negatívne ovplyvniť vývoj kĺbov a kostí. Zloženie kŕmenia a jeho štruktúra musí byť prispôsobené veku zvieraťa.

Na druhej strane, bez ohľadu na vek, by zvieratá mali byť zvyknuté na pevné časy podávania kŕmenia. Šteňatá po odstavení do veku asi 10 týždňov by mali dostávať dennú porciu rozdelenú až do 5 jedál. U dospievajúcich psov (do 5 mesiacov veku) znižujeme stravu na tri porcie denne, zatiaľ čo dospelí jedinci sú kŕmení jedenkrát alebo dvakrát denne. Pevné časy kŕmenia spôsobia, že tráviaci systém bude fungovať správne.

Pre zdravie tráviaceho systému by pes nemal mať stály prístup k jedlu. Zato k čerstvej vode by mal mať prístup nepretržitý, najmä v letných, teplých dňoch.
Od šteňaťa k dospelosti - kedy zmeniť stravu?
Mnoho majiteľov kŕmia svoje šteňatá krmivom pre dospelých psov, pretože nevedia, kedy zviera skutočne vstupuje do ďalšej fázy života. Záleží na veľkosti plemena. Psy malých plemien dozrievajú oveľa rýchlejšie, ich hmotnosť v dospelosti nepresahuje 10 kg (yorkshiere, hih tzu..). Tieto psy vstupujú do dospelosti okolo veku 8 mesiacov. Psy stredných plemien, ktorých hmotnosť sa v dospelosti pohybuje medzi 11 a 25 kg (napr. bígl, border kólia), dospievajú okolo 12 mesiacov veku.

Ešte neskôr dospievajú psy veľkých plemien. Patrí medzi ne napríklad aljašský malamut alebo nemecký ovčiak. Veľké plemená, tie, ktorých cieľová hmotnosť sa pohybuje medzi 26 a 45 kg, dospievajú okolo 15. mesiaca veku. Psy veľkých plemien (napr. bernardín, cane corso) dospievajú najneskôr. Títo dospelí psy vážia viac ako 45 kg a do fázy dospelosti vstupujú medzi 18 a 24 mesiacmi veku.

Ako vidíte, vekové rozmedzie spojené s dosiahnutím dospelosti u psov je veľmi veľké.

Ak máte doma kríženca a máte problémy s určením cieľovej veľkosti vášho domáceho maznáčika, požiadajte svojho veterinára, aby posúdil vašu súčasnú životnú fázu. Špecialista vám povie, v akom okamihu by ste mali prejsť na ďalšie krmivo.
Šteňatá vs. dospelé psy – aký je rozdiel medzi ich stravou?
Od mlieka k pevnej strave

Je zrejmé, že v prvých týždňoch života by šteňa malo prijímať iba potravu vo forme materského mlieka. Medzi 3 a 8 týždňami veku (v závislosti od veľkosti plemena) šteňatá začínajú prechádzať z materského mlieka na pevnú stravu. To sa nazýva procesom odstavenia. Ide o veľmi dôležitý okamih v živote psa, pretože jeho imunitný a tráviaci systém sa intenzívne vyvíja a mozog potrebuje správne živiny pre ďalší vývoj.

Vo fáze prechodu na pevnú stravu sú majitelia psov podporovaní značkou Royal Canin, ktorá vyvinula rad STARTER. Zloženie krmiva je vyvinuté tak, aby bolo možné kŕmiť matku aj šteňa. Všetky potrebné živiny, ktoré mladý pes potrebuje, absorbuje z mlieka, zároveň sa už učia jesť suché granule s rovnakým zložením. Samozrejme granule pre šteňatá môžu byť spočiatku zmäkčené vodou a podávané vo forme kaše, postupne nahradzované suchými granulami. Ako dojčiace sučky, tak šteňatá vo fáze odstavu potrebujú veľkú dávku energie, ktorá prúdi ako z bielkovín, tak z tukov. Rad STARTER je tiež obohatený o správnu dávku vitamínov C a E, ktoré podporujú imunitu zvieraťa, je tiež obohatený o prebiotiká podporujúce tráviaci systém.

Prechod na pevnú stravu je spojený s veľmi intenzívnou fázou života šteňaťa. Rastovou fázou nie sú len fyzické zmeny, ale predovšetkým duševné zrenie, rovnako ako učenie sa o okolitom svete, socializácia s prostredím a učenie sa pravidlám. Intenzívny rast šteňaťa vyžaduje kŕmenie potravou s vysokou energetickou hodnotou. A čo viac, energia dodávaná kŕmením by mala pochádzať z vysoko kvalitných surovín a zároveň by mala byť potravina ľahko stráviteľná. Tieto podmienky spĺňa množstvo krmív Royal Canin Puppy. Rovnako ako rada STARTER bolo jej zloženie vyvinuté s ohľadom na veľkosť plemena. Špecialisti Royal Canin na krmivo pre šteňatá zahrnuli do strany vysoko stráviteľné L.I.P. proteíny, fruktooligosacharidy a rybí tuk. Tieto zložky podporujú správne fungovanie tráviaceho systému, ktorý stále nie je plne utvorený. Imunitný systém zase podporuje obsah vitamínov C a E, luteínu a taurínu.

Do akého veku by mal pes dostávať šteňacie kŕmenie? 

U malých plemien je rad PUPPY 
určený do 10 mesiacov veku, u stredných plemien do 12 mesiacov veku a u veľkých plemien do 15 mesiacov veku. U obrých plemien psov je mierna odlišnosť. Ako už viete, obrie plemená psov nedosahujú dospelosť až do veku 18 až 24 mesiacov, ale aj počas šteniacej fázy vyžaduje ich telo miernu úpravu podielu živín. Preto Royal Canin ponúka majiteľom psov týchto plemien prechod z radu PUPPY na JUNIOR vo veku 8 mesiacov. Obsah bielkovín je znížený v prospech olejov a tukov.


Dospelý pes


Dospelosť v živote psa znamená dosiahnutie určitej stability. Zviera už dokončilo svoj fyzický vývoj, dosiahlo sexuálnu a duševnú zrelosť. Vždy však potrebuje náležitú starostlivosť, a to tak z hľadiska zdravia, ako aj fyzickej kondície, rovnako ako neustálu duševnú stimuláciu.

Preto je vždy nutné poskytnúť mu vysoko kvalitné a vyvážené krmivo. Dospelé zviera už nebude potrebovať potravu s tak vysokým obsahom bielkovín ako šteňa. V rade Royal Canin ADULT bolo percento bielkovín znížené takým spôsobom, že pes dostáva správnu dávku energie v krmení a zároveň nie je vystavený nadváhe. V tejto fáze jeho života je dôležité starať sa o zdravý stav kože a srsti, ktoré je podporované omega-3 mastnými kyselinami, EPA a DHA.

A co starší psi?

Také nezapomeňte na speciální potřeby staršího psa. Ačkoli obsah hlavních živin zůstává na podobné úrovni jako u dospělých psů, řada pro stárnoucí psy je obohacena o komplex antioxidantů, které pomáhají bojovat proti známkám stárnutí, stejně jako L-karnitin podporující správný metabolismus. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *