Bežné kožné problémy psov

Psy môžu trpieť rôznymi kožnými problémami, ktoré spôsobujú bolesť, svrbenie a zápal. Získajte ďalšie informácie o niektorých bežných príznakoch, ako o spôsoboch, ako môžete podporiť zdravie srsti a kože svojho psa.

V závislosti od plemena, veku a množstva genetických faktorov svojho psa možno zistíte, že je náchylný na kožné problémy. Zotavovanie psa môžete podporiť niekoľkými jednoduchými spôsobmi. Rovnako tak môžete predchádzať problémom v budúcnosti.

Čo je dôležité vedieť o koži psa?

Koža psa pôsobí ako bariéra medzi jeho orgánmi, svalmi a kostrou a jeho prostredím. Je to najväčší orgán jeho tela a vrátane srsti predstavuje približne 12 % jeho celkovej telesnej hmotnosti. Zabezpečuje životne dôležitú ochranu proti parazitom, ukladá tuk, vodu a vitamíny a obsahuje citlivé nervové zakončenia.

Koža je bariéra, ktorá zabraňuje strate vody, znižuje pravdepodobnosť dehydratácie a pomáha regulovať telesnú teplotu. Koža psa tiež vylučuje kožný maz, olejovitú látku, ktorá na povrchu kože vytvára biofilm. Tento film chráni pred vonkajšími hrozbami tým, že riadi rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami a pomáha zabrániť množeniu baktérií. Udržiava tiež rovnováhu pH kože psa, čo pomáha zabraňovať podráždeniu spôsobenému zmenami prostredia.

Koža psa je teda dôležitým filtrom medzi jeho prostredím a telom a vyžaduje si riadnu starostlivosť.

Aké sú príznaky kožných problémov u psa?

Podobne, ako sa prejavujú príznaky kožného ochorenia u človeka, môže aj pes môže trpieť v niektorých oblastiach suchou, podráždenou alebo červenou kožou. Jeho srsť môže vyzerať suchá alebo mastná, môže dôjsť k pĺznutiu alebo spozorujete lupiny. Prvé, čo si pravdepodobne všimnete, je škriabanie sa psa, pretože sa snaží zmierniť niektoré z nepríjemných príznakov.

Konkrétne plemená psov majú vlastné kožné problémy. Psy ako anglické buldogy alebo mopsy môžu trpieť podráždením baktériami a kvasinkami, ktoré „uviaznu“ v záhyboch ich kože. Stredne veľké psy, ktoré zvyknú tráviť veľa času vonku alebo pri práci, sú vystavené tlakom z prostredia, čo znamená, že prirodzená obrana ich kože vyžaduje osobitnú podporu. Nemecké ovčiaky, dalmatínske psy, malé bradáče a shih-tzu majú všetky podobne citlivú kožu, preto je dôležité opýtať sa veterinára, či v ich prípade existujú genetické predispozície na kožné problémy, o ktorých by ste mali vedieť.

Prečo majú psy kožné problémy?

Niektoré kožné problémy u psov vznikajú alebo sa zhoršujú v dôsledku vonkajších faktorov. Psy, ktoré trávia veľa času vonku, sú v kontakte s väčším množstvom potenciálnych škodcov a parazitov, čo môže spôsobiť zápal. Aj keď je hygiena dôležitá, ak používate šampón alebo čistiaci prípravok, ktorý odstraňuje kožný maz, môže to spôsobiť problémy.

K výskytu kožných problémov u psov môže prispieť nutrične nevyvážená strava. Existuje niekoľko typov nežiaducich reakcií na jedlo a najčastejšie sú to alergické reakcie. V dôsledku toho sa môžu spustiť príznaky ako škrabanie, začervenanie a zápal. Citlivosť psa v kombinácii so stravou môže spôsobiť príznaky podráždenia kože.

Udržanie zdravej kože psa si vyžaduje komplexnú zmes živín vrátane mastných kyselín s dlhým reťazcom, ako sú skupiny mastných kyselín omega-3 a omega-6. Stopové minerály, ako sú zinok a meď, sú dôležité pre celkové fungovanie buniek a pomáhajú udržiavať kvalitnú srsť. Najdôležitejšie sú však vysoko kvalitné bielkoviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Koža a srsť vášho psa využívajú veľkú časť denného príjmu bielkovín, a preto je dôležitý správny typ a množstvo bielkovín.

Výberom vhodnej stravy a poznaním prípadných vonkajších faktorov, s ktorými sa psy môžu stretnúť, však môžete podporiť zdravie kože a srsti svojho psa a prijať preventívne opatrenia proti mnohým bežným kožným problémom. Ak si nie ste istí, opýtajte sa veterinára. 

Krmivo vhodné pre citlivú kožu!

Vedeli ste, že podráždenie kože je najčastejší dôvod, prečo brávame psy k veterinárovi? Citlivá a svrbiaca koža núti k škrabaniu, ktorým si váš pes môže kožu poškodiť a spôsobiť infekciu. Špeciálne upravená výživa pomáha udržiavať jeho pokožku v najlepšom možnom stave.

Program výživy Royal Canin Dermacomfort je dostupný ako chrumkavé granuly a chutné paštéty v kapsičke. Obe sú nutrične kompletné a dokonale sa dopĺňajú. Prečo nevyskúšať paštétu ako doplnok granúl? Po 2 mesiacoch užívania tohto krmiva si 91 % majiteľov psov všimlo zlepšenie. To znamená, že výsledky krmiva ROYAL CANIN® Dermacomfort Medium sú preukázaným úspechom.

Ako môžete svojmu psovi pomôcť s chudnutím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *