Ako pripraviť domov na príchod mačiatka a čo si vopred nakúpiť?

Je rozhodnuté. Zbohom nuda, zbohom smútok! Máte pred sebou roky v spoločnosti tvora, ktorý ovládne vašu domácnosť a ukáže vám, ako sa má žiť. Vy budete bývať
u svojej mačky. Žiadny seriál nevydržíte sledovať tak dlho, ako hrajúce sa mačiatko.
A aby bolo u vás mačiatko spokojné už od začiatku, poradíme vám, čo mať pred jeho príchodom pripravené a ako mu prispôsobiť domácnosť.

VYTVORTE MU BEZPEČNÝ DOMOV

Než si prinesiete domov mačiatko, skúste sa kriticky pozrieť na svoju domácnosť, či by mu nehrozilo nejaké nebezpečenstvo.

Mačka rada pozoruje svet vonku, preto je nevyhnutné zabezpečiť okná, aby nemohla vyskočiť von a zraniť sa.

Odstráňte káble, vodiče, drôty. Mačiatko by mohlo za ne chcieť ťahať a hrýzť ich. Pri rozhryznutí izolácie by mu hrozil úraz elektrickým prúdom.

Zabezpečte skrine, vešiaky, mačacie preliezačky alebo napríklad kvetináče. Jednoducho všetko, čo by mohlo na mačku spadnúť.

Overte si, že žiadne z izbových kvetín, ktoré pestujete, nie sú jedovaté. V domácnostiach sa často vyskytuje difenbachia, amarylis, vianočná hviezda, monstera alebo klívia. Vyvarujte sa ich, boli by pre vaše mačiatko nebezpečné.

Nenechávajte ani voľne ležať pripináčiky alebo kancelárske sponky. Neverte, že mača má v tomto smere nejaké inštinkty a vyhne sa nebezpečným predmetom. Mačiatko je zvedavé a všetko vezme do papuľky. Potenciálne nebezpečné môže byť aj igelitové vrecko, ktorým by sa mohlo mačiatko začať dusiť.

Ak má mačiatko zostať v miestnosti s odpadkovým košom, musí mať kôš pevné horné veko, aby nemalo možnosť dostať sa k jeho obsahu.

V kúpeľni zaklápajte veko záchodovej misy, aby mačka do nej nespadla, alebo ju nevyužívala ako zdroj „pitnej“ vody.

V kuchyni dávajte pozor na horúce nápoje a jedlo, riad, varnú kanvicu a otvorený plameň. Mačka by k nim nemala mať prístup.

👌 5 TIPOV, ČO SI ZADOVÁŽIŤ S PREDSTIHOM

1, Zvieracia prepravka

Prepravka bude to prvé, čo budete potrebovať už cestou od chovateľa. Bezpečne v nej mačiatko odveziete domov. Pred prvou cestou ju nezabudnite vystlať mäkkým vankúšom. Nezabudnite si však vziať so sebou čistý náhradný vankúš a utierky pre prípad, že by mačiatko trpelo cestovnou nevoľnosťou.

Prepravku budete potrebovať aj neskôr pri príležitostných návštevách veterinára, pri cestovaní autom aj verejnou dopravou. Nebýva s tým problém, mačka sa väčšinou cíti v prepravke bezpečne a rýchlo si na ňu zvykne.

📝 Prepravka pre dospelú mačku

Hoci je mačiatko maličké, kúpte si taký rozmer prepravky, do ktorej sa vojde aj v dospelosti.

2, Pelech pre mačiatko

Asi už máte doma pripravený mäkký, najlepšie textilný (prací) pelech s dekou, do ktorého sa môže mačiatko zababušiť. Ale pripravte sa, že pelech nemusí zostať na mieste, ktoré by vám vyhovovalo. Väčšinou si mačka vyberie miesto sama a vy budete musieť pelech premiestniť.

3, Mačací záchod a podstielka

Na trhu existuje nespočetné množstvo mačacích toaliet. Skúsení chovatelia odporúčajú skôr hlbšiu nádobu. Ide o hlbokú vaničku, do ktorej nasypete podstielku a prikryjete ju vekom. Vstupný otvor je krytý odklápacou prednou časťou, ktorá nekladie mačke žiadny odpor.

Výhodou krytého záchodu je, že mačka z neho nemôže vyhadzovať obsah do miestnosti, ani keď hrabe, a taktiež sa z neho nešíri zápach. Vymoženosťou je malá rohožka pred záchod, na ktorej sa zachytia kúsky podstielky, ktoré mačka vynáša na labkách, pretože inak by ich mohla rozniesť po byte.

📝 Slušne vychované mačiatko

V zdravom a dobre vedenom chove sa mačiatko, ešte pred odberom od svojej mamičky, naučí chodiť na mačací záchod, jesť granuly z misky i používať škrabadlo, a vy si v tom prípade odveziete zvieratko, s ktorého výchovou už nebude toľko starostí.

Podstielky, teda sypké zmesi, do ktorých mačka chodí vykonávať svoju potrebu, je možné zohnať nespočetné množstvo. Chovateľ vám pravdepodobne odporučí konkrétny typ, na ktorý je už mačiatko zvyknuté. Výborne sa osvedčilo silikátové alebo hrudkovité stelivo.

Ak má mačka v dome k dispozícii väčšie teritórium, kúpte si dve toalety. Dokonca býva pravidlom, že by ste mali mať o jeden záchod viac, než koľko mačiek máte v dome. Majú byť umiestnené na pokojných miestach a nemali by sa presúvať, pretože mačky sa tomu ťažko prispôsobujú.

Snažte sa umiestniť mačaciu toaletu najmenej dva metre od misiek na granuly a vodu.

Každá mačka by mala mať svoj vlastný záchod

4, Škrabadlá a hračky

Škrabadlo je dôležité, dokonca pre vás viac ako pre samotnú mačku. Mačka si svoje pazúriky obrúsi kdekoľvek: o novú skriňu, o stenu, o dvere. To sa vám však nebude páčiť. Chovateľom sa veľmi osvedčili škrabadlá s vyvýšenými plochami, ktoré nezaberú v miestnosti príliš veľa miesta, a mačky ich majú v obľube, pretože  z nich majú výhľad na celú miestnosť.

Škrabadlá s vyvýšeným odpočívadlom sa mačkám veľmi páči

Pre mačiatko je hračka čokoľvek, čo sa bude pred ním hýbať. Mačka je lovec. Šelma, ktorá nestratila inštinkty. Pokojne poslúži obyčajné klbko, ale aj malá textilná loptička, plyšová myš alebo páperie priviazané na špagáte. Iba pozor na nevhodné hračky, z ktorých by sa mohli uvoľniť malé časti, ktoré by mohli mačiatka v zápale hry prehltnúť.

5, Misky a krmivo

Zaobstarajte mačiatku dve dostatočne veľké misky – jednu na krmivo a druhú, väčšiu, na pitnú vodu. Musia byť tak široké, aby do nich mačka s rezervou vopchala hlavu aj s fúzikmi. Nezabúdajte ani na hygienu a udržiavajte misky v čistote.

📝 Ďalšiu užitočnú vec predstavujú gumové podložky, vďaka ktorým misky nekĺžu po zemi.

Krmivo pre mačiatko sa značne líši od krmiva pre dospelú mačku, preto si dajte pozor pri jeho výbere. Zabudnú nesmiete ani na rôzne štádiá vývoja mačiatka od 2 do 12 mesiacov odporúčame granule Royal Canin Kitten.

Produktový rad Royal Canin mačiatko pre Vaše mačiatko

KEĎ SI MAČIATKO PRINESIETE DOMOV

Keď prvýkrát položíte u seba doma na zem prepravku s mačiatkom a otvoríte mriežku, nestresujte ho hneď s predstavovaním ďalších členov domácnosti. Dajte mu čas. Mačka potrebuje nové prostredie najskôr dôkladne preskúmať. Pachy
a zvuky, ktoré nepozná, môžu byť pre ňu stresujúce. Nedávajte jej hneď od začiatku
k dispozícii veľké teritórium. Nechajte ju najprv zabývať sa v jednej miestnosti, kde bude mať misky s vodou a krmivom, na pokojnom mieste pelech, mačacie WC a všetky potrebné náležitosti. Premyslite to tak, aby nebolo nutné veci sťahovať na iné miesta. Mačku by to zbytočne miatlo. Buďte s ňou v izbe, kým ten obmedzený priestor nepreskúma a nezabýva sa. Až keď tu sa bude cítiť bezpečne, pustite ju na prieskum celého bytu či domu.

Pozrite sa na krátke video od Royal Canin, ktoré popisuje, čo všetko je potrebné urobiť, aby sa mačka cítila ako doma.

https://www.royalcanin.com/sk

VENUJTE MAČIATKU DOSTATOK ČASU

Najdôležitejší čas, ktorý venujete mačiatku, je hneď na začiatku. Učte ho, ako sa správne hrať s ľuďmi, ukazujte mu rôzne hračky a spôsoby, ako sa s nimi môže zahrať. Navyknite ho na česanie a maznanie. Preskúmavajte spolu vašu domácnosť a zoznamujte mačiatko s novými predmetmi, aby získavalo podnety a učilo sa novým skúsenostiam.

Mačiatko sa musí zblížiť aj so súčasnými členmi domácnosti. Máte už doma psa? Papagája? Alebo staršiu mačku? Na ich stretnutia a adaptáciu musíte dohliadnuť. Sprvu je dobré držať mačiatko v izolácii od ostatných domácich maznáčikov, kým sa naučia vzájomne akceptovať.

Na začiatku mačiatko vyžaduje veľa vašej pozornosti, ale vedzte, že na prvé dni s ním budete spomínať celý život, a preto sa oplatí venovať mu svoj čas.